Українська Русский English
 
 

Новини

Олексій Слєпов: «Впровадження новітніх технологій неможливе без «обладнання майбутнього»

14.12.2011, 13:00 Версія для друку
Вiдправити сторiнку на E-Mail

Вже майже 10 років в Україні існує унікальний перинатальний центр, що працює у межах одного науково-лікувального закладу – Інституту акушерства, педіатрії і гінекології НАМН України. Тут одночасно надають комплексну допомогу і матері, і дитині: своєчасно виявляють патологію вагітності, діагностують її і допомагають врятувати новонароджену дитину вже у перші хвилини життя. Про тісну і плідну співпрацю фахівців різних відділень, про їх важливі досягнення і нагальні потреби – в бесіді з науковим керівником відділення хірургічної корекції вроджених вад у дітей ІПАГу, доктором медичних наук Олексієм Слєповим.

«ХІРУРГІЯ ПЕРШИХ ХВИЛИН»

– З усіх регіонів України вагітні жінки в ранні терміни вагітності можуть направлятися в Інститут педіатрії, акушерства і гінекології. У нас є відділення медицини плода, яким відає професор Ірина Гордієнко, з яким дуже тісно співпрацює наше відділення хірургічної корекції вроджених вад. В цьому відділенні ставиться діагноз «вади розвитку», обов’язково в присутності дитячого хірурга – як правило, я присутній при цьому. Збирається колегія з різних спеціалістів – це акушери-гінекологи, дитячі хірурги, реаніматологи, генетики. Ми разом ставимо діагноз і вирішуємо подальшу долю цієї вагітної: що треба робити, як вести далі цю вагітність.

Ми можемо уже до народження дитини встановити її життєздатність, визначити не тільки характер вади розвитку, а й їх множинність, тобто чи є асоційовані вади розвитку, чи є хромосомна патологія. І якщо ця вада розвитку несумісна із життям, буває і таке, ми визначаємо ступінь ризику і показання для так званої вторинної профілактики, тобто для переривання вагітності. Якщо ж вада розвитку може бути коригованою, то ще 2-3 рази протягом вагітності ця жінка у нас обстежується, ми дивимося в динаміці за плодом.

Ще в утробі матері ми дивимося на плід як нашого потенційного пацієнта. А коли жінка госпіталізується в акушерській клініці, на пологах обов’язково присутній дитячий хірург і реаніматолог. І вже с перших секунд життя цій дитині надається адекватна допомогу, тому що вже відома вада або вади розвитку, і ми завчасно готуємось до корекції цієї вади.

– Які вади розвитку коригують у Вашому відділенні?

– Наприклад, є такі вади розвитку, як гастрошизис – це коли є дефект передньої черевної стінки, і в утробі матері в навколоплідних водах плавають всі органи черевної порожнини плода. Ми перші в світі почали оперувати таких дітей через 10-15 хвилин після народження. Жінці роблять кесарський розтин, І водночас вже готова дитяча операційна і бригада хірургів. Цю дитинку тільки прийняли з акушерської операційної, і одразу вона переводиться в операційну дитячу, де виконується термінова операція. Ця тактика дала можливість попередити багато ускладнень у зв’язку з терміном, який проходить зазвичай від початку народження дитини до операції. Якщо, наприклад, така дитина народжується в районі, потім її транспортують, всі органи знаходяться ззовні, дитина переохолоджується, порушується гомеостаз, втрачає температуру тіла і так далі. І привозять таку дитину у вкрай важкому стані. Тому до недавнього часу, ще 10-15 років тому, смертність в Україні від цієї патології була надзвичайно високою, в деяких регіонах досягала 100%, в деяких була 60-80%. В нашій клініці завдяки впровадженню такої методики – ми назвали її «хірургія перших хвилин», тобто операція проводиться в перші хвилини життя – з 10 оперованих 9 вдається врятувати, тобто виживаємість складає майже 90%. Отже ми наближаємося до європейського і світового стандарту при цій патології.

При інших патологіях, таких як діафрагмальна кила та інших, операція виконується після стабілізації стану новонародженого і вже після відповідної підготовки проводиться відповідна радикальна операція.

«ЗАВДЯКИ НОВОМУ ОБЛАДНАННЮ ЗМОЖЕМО ЗБІЛЬШИТИ КІЛЬКІСТЬ ПРООПЕРОВАНИХ НОВОНАРОДЖЕНИХ ВТРИЧІ»

– Через декілька тижнів Ваше відділення буде оснащене новітнім обладнанням, яке передає Благодійний фонд «Дитяча лікарня майбутнього». Що воно Вам дасть?

– Нове обладнання, по-перше, дасть можливість збільшити кількість діток, яким ми зможемо допомогти. По-друге, значно покращиться якість надання медичних послуг. І по-третє, зросте виходжуваність, адже одна справа – зробити новонародженому операцію, і зовсім інша – виходити його після операції. Також це обладнання дасть можливість покращити результати хірургічного лікування в цій категорії критичних хворих. Тому що новонароджені з вадами розвитку – найкритичніша категорія пацієнтів. Як ви знаєте, в Україні вади розвитку посідають одне з перших місць в структурі і перинатальної, і малюкової смертності і займають перше місце в структурі дитячої інвалідності в Україні. Тому ця проблема надзвичайно актуальна, і покращення надання допомоги цій категорії хворих покращить демографічну ситуацію в Україні, зменшуючи смертність. Таким чином, це є не тільки медична проблема, а й величезна соціальна, якщо хочете – демографічна проблема.

– Наскільки може зрости кількість врятованих дітей?

– Зараз у нас відділення реанімації, яке обслуговує хірургічний відділ, розраховане на 6 ліжок. На них є всього 3 апарати штучної вентиляції легенів, з них тільки 2 апарати – для новонароджених. Тобто, одночасно ми можемо прооперувати тільки двох новонароджених. Якщо цих апаратів буде шість, автоматично ми зможемо збільшити кількість прооперованих новонароджених втричі. А якщо ми ще збільшимо кількість ліжок, наприклад, в реанімації новонароджених, пропорційно збільшиться кількість надання хірургічної допомоги цим пацієнтом.

– У фаховому середовищі існує думка, що в Україні дуже гарні висококласні фахівці. Єдине, чого їм не вистачає – це обладнання. Ви згідні з цим твердженням?

– Безумовно. Технічний, науковий потенціал наших хірургів майже нічим не відрізняється від таких в країнах Заходу або Сполучених Штатів Америки. Ми неодноразово були на стажуванні в Західній Європі, в Америці, і рівень наших хірургів абсолютно нічим не відрізняється, а може, ще й кращий. А ось обладнання бажає бути кращим. Впровадження новітніх технологій неможливе без новітнього обладнання, без «обладнання майбутнього». Деякі апарати, наприклад штучної вентиляції легень, ми можемо придбати, але це є апарати вчорашнього дня. А нам треба придбати такі апарати, щоб вони 10, 15, 20 років працювали. Наприклад, апарати осциляторної високочастотної вентиляції легенів, які потрібні для таких вад розвитку, як діафрагмальна кила, для діточок, які народжуються з вираженою гіпоплазією, недорозвитком легенів в результаті. І тільки високочастотна вентиляція легенів може ще врятувати певну категорію цих хворих, які вчора помирали у 100% випадках. Тому безумовно, ця апаратура дасть користь дітям України.

Розмовляла Катерина Зоркіна

Довідка.

Відділення хірургічної корекції вроджених вад розвитку у дітей створено в ДУ «Інститут Педіатрії, Акушерства і Гінекології НАМН України» у 1981 році. З 2006 року його очолю доктор медичних наук Олексій Слєпов. У відділенні, зокрема, розроблено і впроваджено методи пренатальної діагностики вад розвитку дітей, які потребують невідкладних хірургічних втручань. Також проводиться корекція вад розвитку передньої черевної стінки у новонароджених в умовах єдиного перинатального центру; розроблена і практикується лікування природжених діафрагмальних кил у новонароджених.

ІАЦ «Громадський простір»


Підтримати проект

Підтримати проект

Обери інформер

Допоможи дітям! Розмісти у себе баннер
Приклад інформера: